Nižňania pomenovali školu po Vendelínovi Habovštiakovi

nasaorava.sme.sk

Základná umelecká škola (ZUŠ), ktorú navštevuje  460 žiakov v štyroch odboroch, bude od nového školského roka niesť meno spoluzakladateľa Vendelína Habovštiaka. Čestný názov jej zapožičalo ministerstvo školstva minulý štvrtok.

Vzor pre kolegov

„Hoci nás delilo niekoľko desaťročí, Vendo mi bol vzorom v tom, ako pracovať s deťmi, ako ich naučiť milovať hudbu a byť muzikantom,“ povedal riaditeľ zušky Peter Kučka.
Na kolegu v dobrom spomína aj bývalá riaditeľka Anna Psotová. „V roku 1973 sme v Nižnej začínali traja, ja, Vendo Habovštiak a Dušan Franek. Vendo bol dobrým a výnimočným človekom. Priateľom, ktorý vedel poradiť a postaviť sa za kohokoľvek. Som preto veľmi pyšná, že bol práve takýmto spôsobom poctený.“

Skromný, ale činorodý

Vendelín Habovštiak (1934 – 2014) sa narodil v Krivej. Po maturite na gymnáziu v Trstenej odišiel do Bratislavy, kde študoval na Vyššej pedagogickej škole hudobnú výchovu a slovenčinu. „Skvelé hudobné základy mu dal aj velikán Eugen Suchoň,“ hovorí Peter Kučka. Do základnej školy v Nižnej prišiel v roku 1959. Keď sa v roku 1976 podarilo založiť v obci samostatnú ľudovú školu umenia, na čom mal veľkú zásluhu, stal jej prvým riaditeľom a pôsobil v nej takmer do dôchodku. Okrem toho viedol spevácku zložku v súbore Oravan a detský spevácky zbor. „Vendo lásku k hudbe rozdával plnými priehrštiami. Bol to človek skromný, ale činorodý, veď až do posledného výdychu hral na organe v rodnej Krivej. Vždy vedel, že založiť v Nižnej umeleckú školu je správne rozhodnutie.“

Bola to dlhá cesta

Pomenovať školu po bývalom riaditeľovi a učiteľovi hudby nebolo jednoduché. „Mysleli sme si, že bude stačiť, ak o tom rozhodne obec ako zriaďovateľ,“ povedal starosta Jaroslav Rosina. „Riaditeľa čakala dlhá cesta, ale som rád, že sa na ňu dal. Vendo a jeho dielo si poctu zaslúžia.“

Dekrét o zapožičaní čestného názvu odovzdala riaditeľovi Dana Čuláková z odboru školstva Okresného úradu v Žiline. „Záujem zo strany škôl o čestný názov je veľký, no nie každá ho môže dostať. Škola musí existovať dlhšie obdobie, dosahovať výsledky vrátane organizácie celoslovenskej súťaže a osobnosť, ktorej meno chce niesť, by mala byť spätá so školou. Až potom získa súhlas od ministerstva.“

Rodina, ktorej súhlas bol podmienkou, spočiatku váhala. „Keď sa to spomínalo ešte za mužovho života, hovoril nie, pretože bol veľmi skromný,“ povedala vdova Viera Habovštiaková. Nakoniec sa nechala presvedčiť. „Myslím si, že ocko si to zaslúži, pretože urobil veľa pre Nižnú aj pre žiakov,“ povedala najmladšia dcéra Janka. „A aj takto bude stále s nami.“

Čítajte viac: http://nasaorava.sme.sk/c/20212172/niznania-pomenovali-skolu-po-vendelinovi-habovstiakovi.html#ixzz4JDsWnZNV